Sistematski pregledi

SISTEMATSKI PREGLEDI – KAKO ODABRATI

Sistematski pregled važno je raditi redovito. Početi možete već nakon dvadeste, a nakon tridesete biste trebali biti redoviti. Tako ćete steći naviku redovitosti i umanjiti strah od odlaska liječniku u godinama u kojima postoji veća vjerojatnost da “ćemo Vam nešto pronaći”. Na žalost, proteklih nekoliko godina naša iskustva pokazuju da se ljudi sve više razbolijevaju u mlađoj životnoj dobi.

Pogrešno je kada sistematski pregledi uključuju široki spektar usluga, jer ne postoje dvije jednake osobe sa istim zdravstvenim problemima. Puno usluga nije garancija da će se pronaći vaša boljka. Korisniji su ciljani dodatni pregledi i pretrage, stoga našim klijentima preporučamo za početak samo Opći sistematski pregled. Tijekom dogovaranja termina ukratko ćemo Vas pitati o zdravstvenim problemima pa možemo unaprijed dogovoriti dodatne usluge (npr. UZV štitnjače, određivanje vrijednosti željeza u krvi i sl.). Također, pregled se nakon završene obrade može proširiti uslugama koje su potrebne baš Vama, a preporučit će ih naš internist. Tako čuvamo i zdravlje i vrijeme i novac. Na kraju pregleda koji je prilagođen pojedincu nitko ne odlazi iz Poliklinike bez detaljnih uputa i konačne dijagnoze.

Opći sistematski pregled preporučljivo je učiniti jednom godišnje. On uključuje specijalistički pregled interniste, snimanje rada srca (EKG), spirometriju (provjera plućne funkcije), mjerenje krvnog tlaka, određivanje indeksa tjelesne mase (BMI), ultrazvuk svih organa trbušne šupljine (abdomena) te detaljne laboratorijske pretrage krvi i urina i završno mišljenje sa preporukama.

Sistematski pregledi za žene

U cilju cjelovitog očuvanja zdravlja, žene, pored općeg sistematskog pregleda, moraju obavljati redovite godišnje ginekološke preglede, uključujući ginekološki ultrazvuk i PAPA test. Ultrazvuk dojki, koji će načiniti drugi specijalist-radilog, poput ginekološkog pregleda obavlja se svake godine. Započeti je potrebno već nakon dvadesete.

Za žene s navršenih 40 godina preporuka je svakako učiniti i bazičnu (prvu) mamografiju.

Sistematski pregledi za muškarce

Muškarcima starijim od 40 godina preporuča se jednom godišnje, pored usluga navedenih u Općem sistematskom pregledu, načiniti i ultrazvuk prostate te pretragu krvi na tumorski marker – PSA.

Laboratorijski paket

Ukoliko ove godine još niste odlučili otići na sistematski pregled preporučamo Vam da barem provjerite kompletnu krvnu sliku, sedimentaciju eritrocita (SE), funkciju bubrega (kreatinin, urična kiselina, bilirubin, urea), razinu šećera u krvi (GUK), funkciju jetre i vrijednosti  jetrenih enzima (AST, ALT, ALP, gamaGT), visinu masnoća u krvi (ukupni kolesterol, LDL i HDL kolesterol, trigliceridi) te analizu urina.

Ovisno o dobi, spolu, obiteljskoj anamnezi i prijašnjim smetnjama pretrage možete nadopuniti određivanjem PSA (tumorski marker za prostatu – muškarci), pregledom stolice na okultno krvarenje, određivanjem vrijednosti željeza u krvi i slično.

SISTEMATSKI PREGLEDI – KAKO SE PRIPREMAMO?

Za obavljanje sistematskih pregleda nisu potrebne nikakve posebne pripreme, samo malo hrabrosti. Potrebno je odlučiti, dogovoriti termin i doći.

Opći sistematski pregled obavlja se u jutarnjim satima budući pacijent mora biti na tašte – zbog vađenja krvi – ne smije doručkovati.

Preporuča se popiti čaša-dvije vode, čaj bez šećera i uobičajene lijekove. Za analizu nije potreban prvi jutarnji uzorak urina, iako, ukoliko Vam je zgodnije, urin možete donijeti od kuće.

Prije određivanja masnoća u krvi nije potrebno provoditi nikakav poseban režim prehrane. Treba uzimati normalne, uobičajene obroke. Ne preporuča se jedino 2-3 dana ranije uzimati alkohol.

Dan ranije izbjegavajte hranu koja stvara zrak u crijevima (grah, grašak, mahune i slično) budući to otežava ultrazvučni pregled trbušnih organa.

Za ultrazvučni prikaz mokraćnog mjehura je važno da mjehur nije prazan i to je još jedan razlog za uzimanje tekućine ujutro, prije pregleda.

Opći sistematski pregled traje oko 60-90 minuta od dogovorenog termina dolaska.

Godišnji redoviti Sistematski pregled za žene najbolje je obaviti u prvoj polovini menstruacijskog ciklusa (odnosi se na djevojke i žene reproduktivne dobi, 1. dan ciklusa = 1. dan krvarenja). U slučaju bilo kakvih smetnji (iscjedak, bolovi, kvržica u dojci) liječniku se treba javiti odmah bez odgađanja.

 

Sutra je sistematski pregled

Kako se pripremiti za sistematski pregled? Dan ranije potražite medicinsku dokumentaciju, zadnje nalaze koje imate i koje biste željeli pokazati liječniku. Nalazi će možda biti potrebni i za usporedbu ukoliko

0 comments

Sistematski pregledi – zašto ih je potrebno redovito obavljati

Neprocjenjiva važnost redovitih sistematskih pregleda je u ranom otkrivanju postojanja faktora rizika za razvoj kroničnih i zloćudnih bolesti, jer jedino tada na vrijeme možemo spriječiti nastanak bolesti ili pravovremeno započeti

0 comments